Osoby odżywiające się zdrowo cieszą się wspaniałym samopoczuciem, posiadają zdrową skórę, włosy i paznokcie, ich narządy wewnętrzne funkcjonują z o wiele większą wydajnością. W jaki sposób odpowiednio przygotowywać nasze posiłki? Co jeść, żeby cieszyć się byciem zdrowym?
Kluczowe jest nie tylko to, co jemy, ale również to w jaki sposób przygotowujemy posiłki. Dieta powinna być w taki sposób zbilansowana, żeby organizm mógł pochłaniać składniki odżywcze we właściwych proporcjach. Zdrowa dieta powinna zapewniać wystarczającą ilość białek, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Posiłki powinny być spożywane kilkakrotnie w ciągu dnia, najlepiej od pięciu do sześciu razy. Zawartość tłuszczy oraz błonnika w spożywanych posiłkach wpływa korzystnie na indeks glikemiczny spożywanych pokarmów, dzięki czemu nie doświadczymy gwałtownego wzrostu poziomu glukozy we krwi.
W zdrowej diecie powinniśmy pamiętać o spożywaniu produktów powstałych na bazie zbóż. Wskazane są wyłącznie pokarmy posiadające w składzie ziarna pełnoziarniste, które wręcz obfitują w odżywcze witaminy oraz minerały. Niski indeks glikemiczny oraz wysoka zawartość błonnika to kolejne zalety produktów z pełnego przemiału. Zbilansowana dieta powinna być wzbogacona w warzywa oraz owoce, które są źródłem dużej ilości witamin oraz minerałów. Mleko oraz produkty wyprodukowane z mleka wzbogacają dietę w witaminę D, A oraz wapń. Znacznie korzystne jest także spożywanie posiłków zawierających ogromne ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należą do nich między innymi tłuste ryby, olej rzepakowy, słonecznik, len, orzechy. Zdrowa dieta to również dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Najkorzystniej dla nas jest wybrać wodę mineralną, którą powinniśmy spożywać około 2 litrów dziennie.