Przed zapoczątkowaniem obojętnie której diety odchudzającej konieczne jest rozważenie, czy w ogóle kuracja dietetyczna jest nam zalecana. W wielu bowiem przypadkach nadwaga bywa nierzeczywista, co jest charakterystyczne zazwyczaj dla nastolatek wzorujących się na gwiazdach popkultury. Wizerunek nachalnie lansowany przez telewizję, często nijak ma się do rzeczywistości.
Dlatego, żeby adekwatnie zweryfikować swoją wagę najlepiej oblicz BMI, czyli wyznacznik będący chyba najlepszym punktem odniesienia.
Oczywiście można znaleźć metody bardziej szczegółowe i bardziej merytoryczne, jak na przykład procentowy pomiar tkanki tłuszczowej, wody i mięśni w organizmie, jednak sposób przywołany wymaga już wprowadzenia wyspecjalizowanych urządzeń, które nie są dostępne w każdym domu.
Pomiar BMI polega na podzieleniu wagi ciała wyrażonej w kilogramach przez kwadrat pomiaru wzrostu w metrach. Jeśli nie chce nam się wyliczać, to bez problemu możemy odszukać praktyczne kalkulatory w internecie, które oprócz obliczeń posiadają też skalę porównawczą, dzięki której mamy sposobność zanalizować nasz stan.
Przyjmuje się, że BMI powyżej 25 to początek otyłości, natomiast rezultat poniżej 16 oznacza niedowagę.