Skandynawowie nie wyobrażają sobie życia bez wizyty w saunie. Głęboko wierzą, że sauna to najwłaściwsza forma relaksu… Rzeczywiście korzystanie z sauny niesie za sobą multum korzystnych rezultatów dla naszego organizmu. Jednak nie dla wszystkich.

Zalety wizyty w saunie
Po pierwsze polepsza się stan naszej skóry. Jest ona bezsprzecznie bardziej ukrwiona. Szybciej pozbywa się zanieczyszczeń. Staje się jędrniejsza, bardziej elastyczna, poprawia się jej zabarwienie. Nasze mięśnie są rozluźnione. Z tego powodu na wizytę w saunie powinni rozważyć ludzie, którzy są bardzo aktywne fizycznie bądź żyją w dużym stresie. Dzięki saunie nasza krew szybciej krąży, a nasz organizm jest lepiej dotleniony. Dzięki temu szybciej się regeneruje. Ponadto poprawia się nasza odporność, jesteśmy bardziej odporni na nagłe zmiany temperatur.

Wizyty w saunie wspomagają leczenie następujących przypadłości:
– łagodne stany reumatyczne,
– trądzik,
– przewlekłe zapalenia dróg rodnych,
– zwyrodnienia stawów,
– stany pourazowe narządów ruchu.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny
Osoby cierpiące na:
– choroby układu krążenia,
– padaczkę i stany psychotyczne,
– schorzenia nowotworowe,
– choroby przewlekłe, w tym niedokrwistość,
– stany gorączkowe,
– zaburzenia wydzielania wewnętrznego, jak choćby nadczynność gruczołu tarczowego, obrzęk śluzowaty i niedomogi kory nadnerczy,
– choroby skóry, którym towarzyszy owrzodzenie skóry.

Ciąża również jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny, zwłaszcza jeśli kobieta ciężarna choruje na zatrucie ciążowe bądź anemię.
Jeśli doskwiera nam któraś z tych dolegliwości przed udaniem się do sauny musimy zasięgnąć porady lekarza.